SUPERIOR XP 979
Kód: 8592842189378
72 990 Kč
62 040 Kč
Velikost: M
Momentálně nedostupné
| 8592842182959
EAN: 8592842182959
72 990 Kč
62 040 Kč
Velikost: L
Momentálně nedostupné
| 8592842189378
EAN: 8592842189378
72 990 Kč
62 040 Kč
Velikost: S
Momentálně nedostupné
| 8592842189361
EAN: 8592842189361
72 990 Kč
62 040 Kč
Detailní popis produktu
Carbon hardtail with racing geometry, tested in World Cup races and technology developed for minimum weight, speed and technically demanding tracks. Rock Shox SID with handlebar lock will help you in the terrain. We fitted light and fast DT Swiss X1900 Spline wheels in BOOST standard with Schwalbe Racing Ralph and Racing Ray tubeless tires for an ideal ratio of traction and speed. The Shimano set in combination XT and SLX 1x12 takes care of the drive here. This bike is the ideal partner for both XC races and all-day nature rides.Velikost: M
Barva: MATTE BLACKWEIGHT: BASE INFO: 10.80 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: Carbon MTB Mid Modulus, Advanced Race Geometry, Conical Head Tube, BB92, SH dropout, Thru Axle Boost 12x148mm, Inner cable routing
SUSPENSION FORK: FRAMESET: DT Swiss F232 ONE, Tapered, 15x110mm axle, 100mm travel
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-220 R4, ZS44/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°
REAR AXLE: FRAMESET: SB01, TA12x171.5, M12xP1.5x15.5L, Black
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8100, Shadow Plus Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8100, Hollowtech II, 34T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX CS-M7101, 12-speed, 10-51T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8100, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8100, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 160mm
WHEELSET FRONT: WHEELS: DT Swiss X 1900 SPLINE®, CL, 15x110mm, Tubeless Ready
WHEELSET REAR: WHEELS: DT Swiss X 1900 SPLINE®, CL, 12x148mm, SH12, Tubeless Ready
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Racing Ray Performance, TL-Ready, 29x2.25", ADDIX SpeedGrip
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Racing Ralph Performance, TwinSkin, TL-Ready, 29x2.25", ADDIX
STEM: COCKPIT: ONE Race, Alloy, 31,8mm, -7°
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Race, Alloy, 5mm rise, 31.8mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
SADDLE: PARTS: Fizi:k Terra Aidon X5, Alloy
SEATPOST: PARTS: ONE Race, Carbon, 27.2mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-904A, 31.8mm, Full CNC mahined, Black
Velikost: L
Barva: MATTE BLACK
Velikost: S
Barva: MATTE BLACK
Velikost: XL
Barva: MATTE BLACK
Doplňkové parametry
| Kategorie: | KOLA |
|---|---|
| Barva: | Matte Black |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8100, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8100, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX CS-M7101, 12-speed, 10-51T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8100, Hollowtech II, 34T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm |
| FRAME: | FRAMESET: Carbon MTB Mid Modulus, Advanced Race Geometry, Conical Head Tube, BB92, SH dropout, Thru Axle Boost 12x148mm, Inner c |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Race, Alloy, 5mm rise, 31.8mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AZX-220 R4, ZS44/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150° |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB01, TA12x171.5, M12xP1.5x15.5L, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8100, Shadow Plus Design |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 160mm |
| SADDLE: | PARTS: Fizi:k Terra Aidon X5, Alloy |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Race, Carbon, 27.2mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-904A, 31.8mm, Full CNC mahined, Black |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed |
| STEM: | COCKPIT: ONE Race, Alloy, 31,8mm, -7° |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: DT Swiss F232 ONE, Tapered, 15x110mm axle, 100mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Racing Ray Performance, TL-Ready, 29x2.25", ADDIX SpeedGrip |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Racing Ralph Performance, TwinSkin, TL-Ready, 29x2.25", ADDIX |
| Velikost: | S, M, L, XL |
| WEIGHT: | BASE INFO: 10.80 kg |
| WHEELSET FRONT: | WHEELS: DT Swiss X 1900 SPLINE®, CL, 15x110mm, Tubeless Ready |
| WHEELSET REAR: | WHEELS: DT Swiss X 1900 SPLINE®, CL, 12x148mm, SH12, Tubeless Ready |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
