SUPERIOR XC 889
Kód: 8592842189903
25 990 Kč
22 090 Kč
Velikost: M
Na dotaz
| 8592842183130
EAN: 8592842183130
25 990 Kč
22 090 Kč
Velikost: L
Na dotaz
| 8592842189897
EAN: 8592842189897
25 990 Kč
22 090 Kč
Detailní popis produktu
The XC 889 sports model will be appreciated by riders looking for versatility and comfort rather than racing performance. Double-butted aluminum alloy offers plenty of stiffness at a decent weight. We chose the geometry for a more comfortable sports/touring seat and the choice of components reflects the needs of hobby riders. A wide range of 2x11 gears, an air-locking fork, elegant internal shift cable routing and reliable Schwalbe all-purpose tires that can withstand off-road and on-road performances.Velikost: M
Barva: MATTE BLACKWEIGHT: BASE INFO: 14.35 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: Alu 6061 T6 Double Butted, Smooth Welding, Sport Geometry, Geometry, Integrated Cable Routing, BB BSA 73 mm, IDK dropout,
SUSPENSION FORK: FRAMESET: Suspension Air fork, 1-1/8", 100mm travel
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO, Cartridge Bearing
HEADSET: FRAMESET: ONE CHH1505, 1-1/8“, ZS44/28.6 - ZS56/30
SHIFTERS LEFT: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SL-M5100-L, RAPIDFIRE Plus, 2-speed
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SL-M5100-R, RAPIDFIRE Plus, 11-speed
FRONT DERAILLEUR : DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE FD-M5100-M, Side Swing, Front Pull
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE RD-M4120, Shadow Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO FC-M5100-2, 36-26T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M5100, 11-speed, 11-42T
CHAIN: DRIVETRAIN: KMC X11 Grey
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT200, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT10, 180mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT200, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: Rotor 160mm
HUB FRONT : WHEELS: SHIMANO HB-QC300, 32H, CL, M9X100mm, QR Type
RIM FRONT: WHEELS: STARS J25D, Disc, 32H
TIRE FRONT: WHEELS: CST Jack Rabbit, 29x2.25"
HUB REAR: WHEELS: SHIMANO FH-QC300-HM, 32H, CL, M10X135mm, QR Type
RIM REAR: WHEELS: STARS J25D, Disc, 32H
TIRE REAR: WHEELS: CST Jack Rabbit, 29x2.25"
SPOKES: WHEELS: SAPIM Galvanized Black
NIPPLES: WHEELS: SAPIM, Brass
STEM: COCKPIT: ONE Sport, Alloy, 31.8mm, -8°°
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, 31.8mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
SADDLE: PARTS: Selle Royal Vivo
SEATPOST: PARTS: ONE Sport, Alloy, 30.9mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-617, 34.9mm, with Quick Release level, Black
PEDALS: PARTS: Marwi SP-610
Velikost: L
Barva: MATTE BLACKSTEM: COCKPIT: ONE Sport, Alloy, 31.8mm, -8°
Velikost: S
Barva: MATTE BLACK
Velikost: XL
Barva: MATTE BLACK
Doplňkové parametry
| Kategorie: | KOLA |
|---|---|
| Barva: | Matte Black |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO, Cartridge Bearing |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT200, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT200, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M5100, 11-speed, 11-42T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO FC-M5100-2, 36-26T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm |
| FRAME: | FRAMESET: Alu 6061 T6 Double Butted, Smooth Welding, Sport Geometry, Geometry, Integrated Cable Routing, BB BSA 73 mm, IDK dropo |
| FRONT DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE FD-M5100-M, Side Swing, Front Pull |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, 31.8mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ONE CHH1505, 1-1/8“, ZS44/28.6 - ZS56/30 |
| HUB FRONT: | WHEELS: SHIMANO HB-QC300, 32H, CL, M9X100mm, QR Type |
| HUB REAR: | WHEELS: SHIMANO FH-QC300-HM, 32H, CL, M10X135mm, QR Type |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: KMC X11 Grey |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| NIPPLES: | WHEELS: SAPIM, Brass |
| PEDALS: | PARTS: Marwi SP-610 |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE RD-M4120, Shadow Design |
| RIM FRONT: | WHEELS: STARS J25D, Disc, 32H |
| RIM REAR: | WHEELS: STARS J25D, Disc, 32H |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT10, 180mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: Rotor 160mm |
| SADDLE: | PARTS: Selle Royal Vivo |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Sport, Alloy, 30.9mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-617, 34.9mm, with Quick Release level, Black |
| SHIFTERS LEFT: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SL-M5100-L, RAPIDFIRE Plus, 2-speed |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SL-M5100-R, RAPIDFIRE Plus, 11-speed |
| SPOKES: | WHEELS: SAPIM Galvanized Black |
| STEM: | COCKPIT: ONE Sport, Alloy, 31.8mm, -8°°, COCKPIT: ONE Sport, Alloy, 31.8mm, -8° |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: Suspension Air fork, 1-1/8", 100mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: CST Jack Rabbit, 29x2.25" |
| TIRE REAR: | WHEELS: CST Jack Rabbit, 29x2.25" |
| Velikost: | S, M, L, XL |
| WEIGHT: | BASE INFO: 14.35 kg |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
