SUPERIOR XR 9.8 GF - Gloss Carbon / Grey
Kód: 8592842204965
169 990 Kč
122 990 Kč
169 990 Kč
122 990 Kč
Detailní popis produktu
The XR 9.8 GF is a gran fondo bike that combines performance, speed, and comfort for long road rides, but thanks to its geometry and clearance up to 45mm tire width (with a 40mm front derailleur), it also offers great adaptability for gravel adventures. This versatile frame allows you to easily convert the bike from a road bike to a fast gravel bike, giving you the best of both worlds on one platform. Equipped with the Shimano Ultegra Di2 2x12 electronic drivetrain for precise shifting, and DT Swiss ERC 1400 DICUT® 45 mm carbon wheels, it ensures maximum stiffness and comfort. The carbon handlebar and stem combo provides perfect ergonomics and a clean look with no visible cables.Velikost: 580mm (XL)
Barva: Gloss Carbon / GreyWEIGHT: BASE INFO: 7.50 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 Road Racing bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 6 Suitable Road Riding
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: SU-51-01, Carbon XR Race High Modulus, Road Advanced Geometry, Disc Brake Flat Mount, BB86.5, SH dropout, Thru Axle 142x12 mm, Inner cable routing, Di2 compatible, mudguards ready.
FORK: FRAMESET: XR Hi Modulus Carbon Fork
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-72-41B, PressFit, shell 41x86.5mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AIX-525R3S, ICR, OD56, IS52/28.6 - 40IPS
FRONT AXLE: FRAMESET: SB02-LT, TA12x119, M12xP1.5x8.5L, Light, Black
REAR AXLE: FRAMESET: SB02-LT, TA12x171.5, M12xP1.0x14.5L, Light, Black
SHIFTERS LEFT: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA R8170, Di2, 2-speed
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA R8170, Di2, 12-speed
FRONT DERAILLEUR : DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA FD-R8150, Down Swing, Brazed-On Type
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA RD-R8150, Shadow Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA FC-R8100, Hollowtech II
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA CS-R8101, 12-speed, 11-34T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO XT CN-M8100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO ULTEGRA R8170, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 160mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO ULTEGRA R8170, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 140mm
WHEELSET FRONT: WHEELS: DT Swiss ERC 1400 DICUT®, Carbon, CL, 12x100mm, Tubeless Ready
WHEELSET REAR: WHEELS: DT Swiss ERC 1400 DICUT®, Carbon, CL, 12x142mm, SH11, Tubeless Ready
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Pro One Evo, V-Guard, TL-Easy, 30-622, ADDIX Race
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Pro One Evo, V-Guard, TL-Easy, 30-622, ADDIX Race
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Carbon Integrated Cockpit ICR
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Handlebar Tape
SADDLE: PARTS: Fizi:k Vento Argo R5, Alloy
SEATPOST: PARTS: ONE Aero Carbon
SEATPOST CLAMP: PARTS: Frame Integrated Clamp
REAR LIGHT: CITY/ SUV SET: Litemove Rear Visibility Light, Red
Velikost: 540mm (M)
Barva: Gloss Carbon / Grey
Velikost: 520mm (S)
Barva: Gloss Carbon / Grey
Velikost: 560mm (L)
Barva: Gloss Carbon / Grey
Doplňkové parametry
| Kategorie: | SILNIČNÍ |
|---|---|
| Barva: | Gloss Carbon / Grey |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-72-41B, PressFit, shell 41x86.5mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO ULTEGRA R8170, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO ULTEGRA R8170, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA CS-R8101, 12-speed, 11-34T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA FC-R8100, Hollowtech II |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 6 Suitable Road Riding |
| FORK: | FRAMESET: XR Hi Modulus Carbon Fork |
| FRAME: | FRAMESET: SU-51-01, Carbon XR Race High Modulus, Road Advanced Geometry, Disc Brake Flat Mount, BB86.5, SH dropout, Thru Axle 14 |
| FRONT AXLE: | FRAMESET: SB02-LT, TA12x119, M12xP1.5x8.5L, Light, Black |
| FRONT DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA FD-R8150, Down Swing, Brazed-On Type |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Handlebar Tape |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Carbon Integrated Cockpit ICR |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AIX-525R3S, ICR, OD56, IS52/28.6 - 40IPS |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT CN-M8100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 Road Racing bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB02-LT, TA12x171.5, M12xP1.0x14.5L, Light, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA RD-R8150, Shadow Design |
| REAR LIGHT: | CITY/ SUV SET: Litemove Rear Visibility Light, Red |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 160mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 140mm |
| SADDLE: | PARTS: Fizi:k Vento Argo R5, Alloy |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Aero Carbon |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: Frame Integrated Clamp |
| SHIFTERS LEFT: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA R8170, Di2, 2-speed |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA R8170, Di2, 12-speed |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Pro One Evo, V-Guard, TL-Easy, 30-622, ADDIX Race |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Pro One Evo, V-Guard, TL-Easy, 30-622, ADDIX Race |
| Velikost: | 520mm (S), 580mm (XL), 540mm (M), 560mm (L) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 7.50 kg |
| WHEELSET FRONT: | WHEELS: DT Swiss ERC 1400 DICUT®, Carbon, CL, 12x100mm, Tubeless Ready |
| WHEELSET REAR: | WHEELS: DT Swiss ERC 1400 DICUT®, Carbon, CL, 12x142mm, SH11, Tubeless Ready |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
