SUPERIOR XR 9.7 GF - Gloss Carbon Red
Kód: 8592842207935
Velikost: 580mm (XL)
Ihned k dodání
(>5 ks)
| 8592842206907
EAN: 8592842206907
Můžeme doručit do:
2.6.2026
129 990 Kč
Akce
Velikost: 490mm (XS)
Momentálně nedostupné
| 8592842207935
EAN: 8592842207935
86 950 Kč
Velikost: 520mm (S)
Ihned k dodání
(2 ks)
| 8592842206884
EAN: 8592842206884
Můžeme doručit do:
2.6.2026
129 990 Kč
Velikost: 540mm (M)
Ihned k dodání
(>5 ks)
| 8592842205009
EAN: 8592842205009
Můžeme doručit do:
2.6.2026
129 990 Kč
Velikost: 560mm (L)
Ihned k dodání
(>5 ks)
| 8592842206891
EAN: 8592842206891
Můžeme doručit do:
2.6.2026
129 990 Kč
Akce
Velikost: 610mm (XXL)
Momentálně nedostupné
| 8592842207942
EAN: 8592842207942
86 950 Kč
Detailní popis produktu
The XR 9.7 GF is a road bike that combines power, speed, and comfort. The ultra-light carbon frame with innovative geometry pushes performance boundaries, making riding it a truly addictive experience. The frame now offers increased clearance for tyres up to 45mm wide (using a 40mm front derailleur) and is UDH compatible with the ICR system. This model is ideal for both demanding road and gravel rides. The bike is equipped with the Shimano Ultegra Di2 2x12 electric drivetrain, which ensures fast and precise shifting without any compromises. Lightweight DT Swiss ER 1600 SPLINE® wheels and a carbon handlebar and stem combo enhance handling and comfort even further.Velikost: 540mm (M)
Barva: Gloss Carbon RedWEIGHT: BASE INFO: 7.95 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 Road Racing bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 6 Suitable Road Riding
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: SU-51-01, Carbon XR Race High Modulus, Road Advanced Geometry, Disc Brake Flat Mount, BB86.5, SH dropout, Thru Axle 142x12 mm, Inner cable routing, Di2 compatible, mudguards ready.
FORK: FRAMESET: XR Hi Modulus Carbon Fork
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-72-41B, PressFit, shell 41x86.5mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AIX-525R3S, ICR, OD56, IS52/28.6 - 40IPS
FRONT AXLE: FRAMESET: SB02-LT, TA12x119, M12xP1.5x8.5L, Light, Black
REAR AXLE: FRAMESET: SB02-LT, TA12x171.5, M12xP1.0x14.5L, Light, Black
SHIFTERS LEFT: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA R8170, Di2, 2-speed
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA R8170, Di2, 12-speed
FRONT DERAILLEUR : DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA FD-R8150, Down Swing, Brazed-On Type
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA RD-R8150, Shadow Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA FC-R8100, Hollowtech II
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA CS-R8101, 12-speed, 11-34T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO XT CN-M8100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO ULTEGRA R8170, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 160mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO ULTEGRA R8170, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 140mm
WHEELSET FRONT: WHEELS: DT Swiss ER 1600 SPLINE®, CL, 12x100mm, Tubeless Ready
WHEELSET REAR: WHEELS: DT Swiss ER 1600 SPLINE®, CL, 12x142mm, SH11, Tubeless Ready
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Pro One Evo, V-Guard, TL-Easy, 30-622, ADDIX Race
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Pro One Evo, V-Guard, TL-Easy, 30-622, ADDIX Race
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Carbon Integrated Cockpit ICR
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Handlebar Tape
SADDLE: PARTS: Fizi:k Vento Argo R5, Alloy
SEATPOST: PARTS: ONE Aero Carbon
SEATPOST CLAMP: PARTS: Frame Integrated Clamp
REAR LIGHT: CITY/ SUV SET: Litemove Rear Visibility Light, Red
Velikost: 490mm (XS)
Barva: Gloss Carbon Red
Velikost: 610mm (XXL)
Barva: Gloss Carbon Red
Velikost: 580mm (XL)
Barva: Gloss Carbon Red
Velikost: 520mm (S)
Barva: Gloss Carbon Red
Velikost: 560mm (L)
Barva: Gloss Carbon Red
Doplňkové parametry
| Kategorie: | KOLA |
|---|---|
| Barva: | Gloss Carbon Red |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-72-41B, PressFit, shell 41x86.5mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO ULTEGRA R8170, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO ULTEGRA R8170, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA CS-R8101, 12-speed, 11-34T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA FC-R8100, Hollowtech II |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 6 Suitable Road Riding |
| FORK: | FRAMESET: XR Hi Modulus Carbon Fork |
| FRAME: | FRAMESET: SU-51-01, Carbon XR Race High Modulus, Road Advanced Geometry, Disc Brake Flat Mount, BB86.5, SH dropout, Thru Axle 14 |
| FRONT AXLE: | FRAMESET: SB02-LT, TA12x119, M12xP1.5x8.5L, Light, Black |
| FRONT DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA FD-R8150, Down Swing, Brazed-On Type |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Handlebar Tape |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Carbon Integrated Cockpit ICR |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AIX-525R3S, ICR, OD56, IS52/28.6 - 40IPS |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT CN-M8100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 Road Racing bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB02-LT, TA12x171.5, M12xP1.0x14.5L, Light, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA RD-R8150, Shadow Design |
| REAR LIGHT: | CITY/ SUV SET: Litemove Rear Visibility Light, Red |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 160mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 140mm |
| SADDLE: | PARTS: Fizi:k Vento Argo R5, Alloy |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Aero Carbon |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: Frame Integrated Clamp |
| SHIFTERS LEFT: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA R8170, Di2, 2-speed |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO ULTEGRA R8170, Di2, 12-speed |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Pro One Evo, V-Guard, TL-Easy, 30-622, ADDIX Race |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Pro One Evo, V-Guard, TL-Easy, 30-622, ADDIX Race |
| Velikost: | 520mm (S), 580mm (XL), 540mm (M), 560mm (L), 490mm (XS), 610mm (XXL) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 7.95 kg |
| WHEELSET FRONT: | WHEELS: DT Swiss ER 1600 SPLINE®, CL, 12x100mm, Tubeless Ready |
| WHEELSET REAR: | WHEELS: DT Swiss ER 1600 SPLINE®, CL, 12x142mm, SH11, Tubeless Ready |
Diskuze
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
