SUPERIOR XP 6.6 - Gloss Black / Matte Black
Kód: 8592842212786
42 990 Kč
42 990 Kč
42 990 Kč
42 990 Kč
Detailní popis produktu
The Superior XP 6.6 is a sporty aluminium hardtail designed for riders seeking a lightweight, stiff and highly responsive bike for fast off-road rides. Its new X6 Ultralite frame with race geometry, RockShox Recon Silver suspension and Shimano 1×12 drivetrain deliver precise handling and excellent control. The premium Fizik saddle ensures comfort on long rides and demanding training sessions.Velikost: 19" (L)
Barva: Gloss Black / Matte BlackWEIGHT: BASE INFO: 13.20 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: Alu X6 Ultralite, Race Geometry, Integrated Cable Routing, BB92, UDH dropout, Boost Thru axle 148x12mm
SUSPENSION FORK: FRAMESET: RockShox Recon Silver RL R, Tapered, SoloAir, 15x110mm axle, 100mm travel
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-327, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°
REAR AXLE: FRAMESET: SB01, TA12x171.5, M12xP1.5x15.5L, Black
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8100, Shadow Plus Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8100, Hollowtech II, 34T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX CS-M7101, 12-speed, 10-51T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 180mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 160mm
HUB FRONT : WHEELS: SHIMANO HB-TC500-15-B, 32H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE
RIM FRONT: WHEELS: STARS R27-1M, Tubeless, 32H
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Racing Ray Performance, TwinSkin, TL-Ready, 29x2.35", ADDIX
HUB REAR: WHEELS: SHIMANO FH-TC500-MS-B, 32H, CL, 12X148mm, THRU Type AXLE
RIM REAR: WHEELS: STARS R27-1M, Tubeless, 32H
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Racing Ralph Performance, TwinSkin, TL-Ready, 29x2.35", ADDIX
SPOKES: WHEELS: SAPIM Laser/Race, Stainless Black
NIPPLES: WHEELS: SAPIM, Alloy
STEM: COCKPIT: ONE Race, Alloy, 31,8mm, -7°
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Race, Alloy, 5mm rise, 31.8mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
SADDLE: PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy
SEATPOST: PARTS: ONE Race, Alloy, 27.2mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-080A, 31.8mm, Black
Velikost: 15.5" (S)
Barva: Gloss Black / Matte Black
Velikost: 17.5" (M)
Barva: Gloss Black / Matte Black
Velikost: 13,5" (XS)
Barva: Gloss Black / Matte BlackCRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8100, Hollowtech II, 32T
Velikost: 21" (XL)
Barva: Gloss Black / Matte Black
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MTB PEVNÁ |
|---|---|
| Barva: | Gloss Black / Matte Black |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX CS-M7101, 12-speed, 10-51T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8100, Hollowtech II, 34T, DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8100, Hollowtech II, 32T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm |
| FRAME: | FRAMESET: Alu X6 Ultralite, Race Geometry, Integrated Cable Routing, BB92, UDH dropout, Boost Thru axle 148x12mm |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Race, Alloy, 5mm rise, 31.8mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AZX-327, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150° |
| HUB FRONT: | WHEELS: SHIMANO HB-TC500-15-B, 32H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE |
| HUB REAR: | WHEELS: SHIMANO FH-TC500-MS-B, 32H, CL, 12X148mm, THRU Type AXLE |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| NIPPLES: | WHEELS: SAPIM, Alloy |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB01, TA12x171.5, M12xP1.5x15.5L, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8100, Shadow Plus Design |
| RIM FRONT: | WHEELS: STARS R27-1M, Tubeless, 32H |
| RIM REAR: | WHEELS: STARS R27-1M, Tubeless, 32H |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 180mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 160mm |
| SADDLE: | PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Race, Alloy, 27.2mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-080A, 31.8mm, Black |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed |
| SPOKES: | WHEELS: SAPIM Laser/Race, Stainless Black |
| STEM: | COCKPIT: ONE Race, Alloy, 31,8mm, -7° |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: RockShox Recon Silver RL R, Tapered, SoloAir, 15x110mm axle, 100mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Racing Ray Performance, TwinSkin, TL-Ready, 29x2.35", ADDIX |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Racing Ralph Performance, TwinSkin, TL-Ready, 29x2.35", ADDIX |
| Velikost: | 17.5" (M), 19" (L), 21" (XL), 15.5" (S), 13,5" (XS) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 13.20 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
