SUPERIOR XP 6.1 - Matte Grey / Black
Kód: 8592842205351
Velikost: 19.0" (L)
Na dotaz
| 8592842205344
EAN: 8592842205344
31 990 Kč
26 990 Kč
Detailní popis produktu
The entry model of a new generation frame of racing aluminum. The tribple-butted alloy combined with hydroforming technology allowed us to build a "paper" frame with properties close to significantly more expensive carbon. The Shimano Deore set with 11 speeds will take care of the drive, and safety is guaranteed by high-end hydraulic brakes. Riders will also appreciate the Acros headset or the Schwalbe Rapid Rob tire. This bike is a great ticket to the cycling world of marathon races or all-day routes.Velikost: 19.0" (L)
Barva: Matte Grey / BlackWEIGHT: BASE INFO: 13.10 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: Alu X6 Ultralite, Race Geometry, Conical Head Tube, BB92, Boost Thru axle 148x12mm, Inner cable routing
SUSPENSION FORK: FRAMESET: RockShox Judy Silver TK R, Tapered, SoloAir, 15x110mm axle, 100mm travel
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-212 R5, ZS44/28.6 - ZS56/40
REAR AXLE: FRAMESET: SB01, TA12x171.5, M12xP1.5x15.5L, Black
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SL-M5100-IR, RAPIDFIRE Plus, 11-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE RD-M5100, Shadow Plus Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: ONE Race, Alloy, 34T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M5100, 11-speed, 11-51T
CHAIN: DRIVETRAIN: KMC X11 Grey
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT30, 180mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT30, 160mm
HUB FRONT : WHEELS: SHIMANO HB-TC500-15-B, 32H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE
RIM FRONT: WHEELS: STARS J25D, Disc, Tubeless, 32H
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Rapid Rob, KevlarGuard, 29x2.10
HUB REAR: WHEELS: SHIMANO FH-TC500-HM-B, 32H, CL, 12X148mm, THRU Type AXLE
RIM REAR: WHEELS: STARS J25D, Disc, Tubeless, 32H
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Rapid Rob, KevlarGuard, 29x2.10
SPOKES: WHEELS: SAPIM Leader, Stainless Black
NIPPLES: WHEELS: SAPIM, Brass
STEM: COCKPIT: ONE Race, Alloy, 31,8mm, -7°
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Race, Alloy, 5mm rise, 31.8mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
SADDLE: PARTS: Selle Royal SRX, 148mm
SEATPOST: PARTS: ONE Race, Alloy, 27.2mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-904A, 31.8mm, Full CNC mahined, Black
Velikost: 21.0" (XL)
Barva: Matte Grey / Black
Velikost: 15.5" (S)
Barva: Matte Grey / Black
Velikost: 17.5" (M)
Barva: Matte Grey / Black
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MTB PEVNÁ |
|---|---|
| Barva: | Matte Grey / Black |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M5100, 11-speed, 11-51T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: ONE Race, Alloy, 34T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm |
| FRAME: | FRAMESET: Alu X6 Ultralite, Race Geometry, Conical Head Tube, BB92, Boost Thru axle 148x12mm, Inner cable routing |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Race, Alloy, 5mm rise, 31.8mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AZX-212 R5, ZS44/28.6 - ZS56/40 |
| HUB FRONT: | WHEELS: SHIMANO HB-TC500-15-B, 32H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE |
| HUB REAR: | WHEELS: SHIMANO FH-TC500-HM-B, 32H, CL, 12X148mm, THRU Type AXLE |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: KMC X11 Grey |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| NIPPLES: | WHEELS: SAPIM, Brass |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB01, TA12x171.5, M12xP1.5x15.5L, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE RD-M5100, Shadow Plus Design |
| RIM FRONT: | WHEELS: STARS J25D, Disc, Tubeless, 32H |
| RIM REAR: | WHEELS: STARS J25D, Disc, Tubeless, 32H |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT30, 180mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT30, 160mm |
| SADDLE: | PARTS: Selle Royal SRX, 148mm |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Race, Alloy, 27.2mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-904A, 31.8mm, Full CNC mahined, Black |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SL-M5100-IR, RAPIDFIRE Plus, 11-speed |
| SPOKES: | WHEELS: SAPIM Leader, Stainless Black |
| STEM: | COCKPIT: ONE Race, Alloy, 31,8mm, -7° |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: RockShox Judy Silver TK R, Tapered, SoloAir, 15x110mm axle, 100mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Rapid Rob, KevlarGuard, 29x2.10 |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Rapid Rob, KevlarGuard, 29x2.10 |
| Velikost: | 17.5" (M), 15.5" (S), 21.0" (XL), 19.0" (L) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 13.10 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
