SUPERIOR XF 9.6 Team - Red Carbon / Matte Carbon
Kód: 8592842207461
169 990 Kč
169 990 Kč
169 990 Kč
Detailní popis produktu
Superior XF 9.6 Team takes performance to the next level. A World Cup-tested full-suspension carbon frame with new progressive geometry for better climbing and stability on technical descents. 120mm DT Swiss suspension handles the toughest XC tracks, while lightweight DT Swiss XRC 1700 SPLINE® carbon wheels add speed and comfort. With wireless Shimano XT Di2 shifting, it’s the perfect choice for riders seeking maximum performance.Velikost: 21" (XL)
Barva: Red Carbon / Matte CarbonWEIGHT: BASE INFO: 11.30 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: SU-01.2, Carbon MTB Race Pro, Advanced Race Geometry, Travel 110-120 mm, Integrated Cable routing, BB92, 3D alloy one pice link, Carbon swingarm, SR dropout, Boost Thru Axle 148x12 mm, Inner cable routing, Dropped seat post ready
SUSPENSION FORK: FRAMESET: DT Swiss F232 ONE, Tapered, 15x110mm axle, 120mm travel
REAR SHOCK: FRAMESET: DT Swiss R232 ONE, size 190x45mm, ODL
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-71-41A, PressFit, shell 41x92mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-1305S, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings
REAR AXLE: FRAMESET: SB02-LT, TA12x175.5, M12x1,0x14.5L, Light, Black
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO XT SW-M8250-IR, Di2, 12-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8250, Shadow Plus Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8200, 34T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO XT CS-M8200, 12-speed, 10-51T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO XT CN-M8100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8200, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 180mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8200, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 160mm
WHEELSET FRONT: WHEELS: DT Swiss XRC 1700 SPLINE®, Carbon, CL, 15x110mm, Tubeless Ready
WHEELSET REAR: WHEELS: DT Swiss XRC 1700 SPLINE®, Carbon, CL, 12x148mm, SH12, Tubeless Ready
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Rick Evo, TL-Ready, XC Pro, 29x2.4", ADDIX Speed
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Rick Evo, TL-Ready, XC Pro, 29x2.4", ADDIX Speed
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Carbon Integrated Cockpit ICR
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
SADDLE: PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy
SEATPOST LEVER: PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever
SEATPOST: PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black
Velikost: 19" (L)
Barva: Red Carbon / Matte Carbon
Velikost: 17.5" (M)
Barva: Red Carbon / Matte CarbonHEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-1305R1S, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings
Velikost: 15.5" (S)
Barva: Red Carbon / Matte Carbon
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MTB ODPRUŽENÁ |
|---|---|
| Barva: | Red Carbon / Matte Carbon |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-71-41A, PressFit, shell 41x92mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8200, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8200, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT CS-M8200, 12-speed, 10-51T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8200, 34T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm |
| FRAME: | FRAMESET: SU-01.2, Carbon MTB Race Pro, Advanced Race Geometry, Travel 110-120 mm, Integrated Cable routing, BB92, 3D alloy one |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Carbon Integrated Cockpit ICR |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AZX-1305R1S, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings, FRAMESET: ACROS AZX-1305S, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT CN-M8100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB02-LT, TA12x175.5, M12x1,0x14.5L, Light, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8250, Shadow Plus Design |
| REAR SHOCK: | FRAMESET: DT Swiss R232 ONE, size 190x45mm, ODL |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 180mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO RT-CL800, 160mm |
| SADDLE: | PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black |
| SEATPOST LEVER: | PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT SW-M8250-IR, Di2, 12-speed |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: DT Swiss F232 ONE, Tapered, 15x110mm axle, 120mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Rick Evo, TL-Ready, XC Pro, 29x2.4", ADDIX Speed |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Rick Evo, TL-Ready, XC Pro, 29x2.4", ADDIX Speed |
| Velikost: | 17.5" (M), 19" (L), 21" (XL), 15.5" (S) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 11.30 kg |
| WHEELSET FRONT: | WHEELS: DT Swiss XRC 1700 SPLINE®, Carbon, CL, 15x110mm, Tubeless Ready |
| WHEELSET REAR: | WHEELS: DT Swiss XRC 1700 SPLINE®, Carbon, CL, 12x148mm, SH12, Tubeless Ready |
Video ke shlédnutí
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
