SUPERIOR XF 9.6 RC - Coral Red / Gloss Grey
Kód: 8592842208864
135 990 Kč
135 990 Kč
135 990 Kč
Detailní popis produktu
" The all-new full-suspension carbon frame geometry is more progressive on climbs and more stable on fast, technical descents. Tested by World Cup races and Olympic champion Jaroslav Kulhavy, the frame features a new UDH stem and integrated cable routing through the headset, ensuring full compatibility with the new carbon combos specifically developed for this model. The bike is equipped with a DT Swiss fork and rear shock offering 120 mm of travel, providing maximum performance on XC tracks. With lightweight DT Swiss M 1900 SPLINE® wheelset and the modern Shimano Deore Di2 shifting, this bike is the perfect choice for demanding riders.Velikost: 17.5" (M)
Barva: Coral Red / Gloss GreyWEIGHT: BASE INFO: 12.25 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: SU-01.2, Carbon MTB Race Pro, Advanced Race Geometry, Travel 110-120 mm, Integrated Cable routing, BB92, 3D alloy one pice link, Carbon swingarm, SR dropout, Boost Thru Axle 148x12 mm, Inner cable routing, Dropped seat post ready
SUSPENSION FORK: FRAMESET: DT Swiss F232 ONE, Tapered, 15x110mm axle, 120mm travel
REAR SHOCK: FRAMESET: DT Swiss R232 ONE, size 190x45mm, ODL
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-644S, ICR, IPS, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings
REAR AXLE: FRAMESET: SB02-LT, TA12x175.5, M12x1,0x14.5L, Light, Black
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SW-M6250-IR, Di2, 12-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE RD-M6250-SGS
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX FC-M7120, Hollowtech II, 34T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6100, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 180mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6100, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 160mm
WHEELSET FRONT: WHEELS: DT Swiss M 1900 SPLINE®, CL, 15x110mm, Tubeless Ready
WHEELSET REAR: WHEELS: DT Swiss M 1900 SPLINE®, CL, 12x148mm, SH12, Tubeless Ready
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Racing Ray Performance, TL-Ready, 29x2.25", ADDIX SpeedGrip
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Racing Ralph Performance, TwinSkin, TL-Ready, 29x2.25", ADDIX
STEM: COCKPIT: ONE Race, Alloy, 31,8mm, -7°
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Race, Alloy, 5mm rise, 31.8mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
SADDLE: PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy
SEATPOST LEVER: PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever
SEATPOST: PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black
Velikost: 15.5" (S)
Barva: Coral Red / Gloss Grey
Velikost: 21" (XL)
Barva: Coral Red / Gloss Grey
Velikost: 19" (L)
Barva: Coral Red / Gloss Grey
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MTB ODPRUŽENÁ |
|---|---|
| Barva: | Coral Red / Gloss Grey |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6100, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6100, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX FC-M7120, Hollowtech II, 34T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm |
| FRAME: | FRAMESET: SU-01.2, Carbon MTB Race Pro, Advanced Race Geometry, Travel 110-120 mm, Integrated Cable routing, BB92, 3D alloy one |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Race, Alloy, 5mm rise, 31.8mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AZX-644S, ICR, IPS, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB02-LT, TA12x175.5, M12x1,0x14.5L, Light, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE RD-M6250-SGS |
| REAR SHOCK: | FRAMESET: DT Swiss R232 ONE, size 190x45mm, ODL |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 180mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 160mm |
| SADDLE: | PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black |
| SEATPOST LEVER: | PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SW-M6250-IR, Di2, 12-speed |
| STEM: | COCKPIT: ONE Race, Alloy, 31,8mm, -7° |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: DT Swiss F232 ONE, Tapered, 15x110mm axle, 120mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Racing Ray Performance, TL-Ready, 29x2.25", ADDIX SpeedGrip |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Racing Ralph Performance, TwinSkin, TL-Ready, 29x2.25", ADDIX |
| Velikost: | 17.5" (M), 19" (L), 21" (XL), 15.5" (S) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 12.25 kg |
| WHEELSET FRONT: | WHEELS: DT Swiss M 1900 SPLINE®, CL, 15x110mm, Tubeless Ready |
| WHEELSET REAR: | WHEELS: DT Swiss M 1900 SPLINE®, CL, 12x148mm, SH12, Tubeless Ready |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
