SUPERIOR XF 9.6 DC - Matte Carbon / Grey
Kód: 8592842198684
119 990 Kč
119 990 Kč
Velikost: 19" (L)
Skladem
(1 ks)
| 8592842198707
EAN: 8592842198707
Můžeme doručit do:
8.4.2026
119 990 Kč
Detailní popis produktu
Thanks to the geometry of the new full-suspension carbon frame, the carbon trail bike is very agile both on descents and steep climbs. The bike is made for having fun at any bike park and flow trail, as well as for a day ride. Shimano SLX takes care of the drivetrain. Off-road, you can rely on the RockShox suspension to make sure you enjoy every descent. Safety is guaranteed by Shimano four-piston brakes. You'll also appreciate the Acros headset with BlockLock and Fizik saddle with dropper seatpost.Velikost: 19" (L)
Barva: Matte Carbon / GreyWEIGHT: BASE INFO: 12.85 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: SU-01.2, Carbon MTB DC , Advanced Down Country Geometry, Travel 130 mm, Integrated Cable routing, BB92, 3D alloy one pice link, Carbon swingarm, SR dropout, Boost Thru Axle 148x12 mm, Dropped seat post ready
SUSPENSION FORK: FRAMESET: RockShox PIKE Select Charger RC, Tapered, DebonAir+, 15x110mm axle, 130mm travel
REAR SHOCK: FRAMESET: RockShox Deluxe Select+ RT, size 190x45mm
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-1052S, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings
REAR AXLE: FRAMESET: SB02-LT, TA12x175.5, M12x1,0x14.5L, Light, Black
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX RD-M7100, Shadow Plus Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX FC-M7120, Hollowtech II, 34T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6120, 4 piston, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 180mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6120, 4 piston, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 180mm
WHEELSET FRONT: WHEELS: DT Swiss M 1900 SPLINE®, CL, 15x110mm, Tubeless Ready
WHEELSET REAR: WHEELS: DT Swiss M 1900 SPLINE®, CL, 12x148mm, SH12, Tubeless Ready
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Wicked Will Evo, SuperGround, TL-Easy, 29x2.40", ADDIX SpeedGrip
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Wicked Will Evo, SuperGround, TL-Easy, 29x2.40", ADDIX SpeedGrip
STEM: COCKPIT: ONE ICR, Alloy, 35mm, 0°
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, 35mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
SADDLE: PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy
SEATPOST LEVER: PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever
SEATPOST: PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black
Velikost: 15.5" (S)
Barva: Matte Carbon / Grey
Velikost: 17.5" (M)
Barva: Matte Carbon / Grey
Velikost: 21" (XL)
Barva: Matte Carbon / Grey
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MTB ODPRUŽENÁ |
|---|---|
| Barva: | Matte Carbon / Grey |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6120, 4 piston, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6120, 4 piston, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX FC-M7120, Hollowtech II, 34T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm |
| FRAME: | FRAMESET: SU-01.2, Carbon MTB DC , Advanced Down Country Geometry, Travel 130 mm, Integrated Cable routing, BB92, 3D alloy one p |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, 35mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AZX-1052S, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB02-LT, TA12x175.5, M12x1,0x14.5L, Light, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX RD-M7100, Shadow Plus Design |
| REAR SHOCK: | FRAMESET: RockShox Deluxe Select+ RT, size 190x45mm |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 180mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT54, 180mm |
| SADDLE: | PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black |
| SEATPOST LEVER: | PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed |
| STEM: | COCKPIT: ONE ICR, Alloy, 35mm, 0° |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: RockShox PIKE Select Charger RC, Tapered, DebonAir+, 15x110mm axle, 130mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Wicked Will Evo, SuperGround, TL-Easy, 29x2.40", ADDIX SpeedGrip |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Wicked Will Evo, SuperGround, TL-Easy, 29x2.40", ADDIX SpeedGrip |
| Velikost: | 17.5" (M), 19" (L), 21" (XL), 15.5" (S) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 12.85 kg |
| WHEELSET FRONT: | WHEELS: DT Swiss M 1900 SPLINE®, CL, 15x110mm, Tubeless Ready |
| WHEELSET REAR: | WHEELS: DT Swiss M 1900 SPLINE®, CL, 12x148mm, SH12, Tubeless Ready |
Video ke shlédnutí
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
