SUPERIOR XF 9.6 DC - Gloss Grey / Light Grey
Kód: 8592842207812
119 990 Kč
119 990 Kč
119 990 Kč
Detailní popis produktu
XF 9.6 DC – a downcountry bike for demanding riders seeking speed, control, and fun on any terrain. The new carbon frame geometry is progressive on climbs and stable on fast, technical descents. Tested in the World Cup and by Olympic champion Jaroslav Kulhavý, the frame features a UDH derailleur hanger and integrated cable routing through the headset. RockShox suspension (140mm fork, 130mm shock) ensures maximum control even in the roughest terrain. Lightweight WTB KOM Light wheels enhance fast riding and dynamic acceleration. The Shimano XT/SLX 1x12 drivetrain delivers precise, uncompromising shifting.Velikost: 21" (XL)
Barva: Gloss Grey / Light GreyWEIGHT: BASE INFO: 13.05 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: SU-01.2, Carbon MTB DC , Advanced Down Country Geometry, Travel 130 mm, Integrated Cable routing, BB92, 3D alloy one pice link, Carbon swingarm, SR dropout, Boost Thru Axle 148x12 mm, Dropped seat post ready
SUSPENSION FORK: FRAMESET: RockShox PIKE Select Charger RC, Tapered, DebonAir+, 15x110mm axle, 140mm travel
REAR SHOCK: FRAMESET: RockShox Deluxe Select+ RT, size 190x45mm
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-1305R1S, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings
REAR AXLE: FRAMESET: SB02-LT, TA12x175.5, M12x1,0x14.5L, Light, Black
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8100, Shadow Plus Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8120, Hollowtech II, 34T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6120, 4 piston, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6120, 4 piston, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm
HUB FRONT : WHEELS: SHIMANO HB-TC500-15-B, 32H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE
RIM FRONT: WHEELS: WTB, KOM LIGHT TEAM i30, Disc, 32H, Tubeless Ready
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Wicked Will Evo, SuperGround, TL-Easy, 29x2.40", ADDIX SpeedGrip
HUB REAR: WHEELS: SHIMANO FH-TC500-MS-B, 32H, CL, 12X148mm, THRU Type AXLE
RIM REAR: WHEELS: WTB, KOM LIGHT TEAM i30, Disc, 32H, Tubeless Ready
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Wicked Will Evo, SuperGround, TL-Easy, 29x2.40", ADDIX SpeedGrip
SPOKES: WHEELS: SAPIM Leader, Stainless Black
NIPPLES: WHEELS: SAPIM, Alloy
STEM: COCKPIT: ONE ICR, Alloy, 35mm, 0°
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, 35mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Race, Lock-On
SADDLE: PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy
SEATPOST LEVER: PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever
SEATPOST: PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black
Velikost: 17.5" (M)
Barva: Gloss Grey / Light Grey
Velikost: 15.5" (S)
Barva: Gloss Grey / Light Grey
Velikost: 19" (L)
Barva: Gloss Grey / Light Grey
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MTB ODPRUŽENÁ |
|---|---|
| Barva: | Gloss Grey / Light Grey |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6120, 4 piston, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO M6120, 4 piston, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8120, Hollowtech II, 34T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm |
| FRAME: | FRAMESET: SU-01.2, Carbon MTB DC , Advanced Down Country Geometry, Travel 130 mm, Integrated Cable routing, BB92, 3D alloy one p |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Race, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, 35mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AZX-1305R1S, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°, Stainless Bearings |
| HUB FRONT: | WHEELS: SHIMANO HB-TC500-15-B, 32H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE |
| HUB REAR: | WHEELS: SHIMANO FH-TC500-MS-B, 32H, CL, 12X148mm, THRU Type AXLE |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| NIPPLES: | WHEELS: SAPIM, Alloy |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB02-LT, TA12x175.5, M12x1,0x14.5L, Light, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8100, Shadow Plus Design |
| REAR SHOCK: | FRAMESET: RockShox Deluxe Select+ RT, size 190x45mm |
| RIM FRONT: | WHEELS: WTB, KOM LIGHT TEAM i30, Disc, 32H, Tubeless Ready |
| RIM REAR: | WHEELS: WTB, KOM LIGHT TEAM i30, Disc, 32H, Tubeless Ready |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm |
| SADDLE: | PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black |
| SEATPOST LEVER: | PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed |
| SPOKES: | WHEELS: SAPIM Leader, Stainless Black |
| STEM: | COCKPIT: ONE ICR, Alloy, 35mm, 0° |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: RockShox PIKE Select Charger RC, Tapered, DebonAir+, 15x110mm axle, 140mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Wicked Will Evo, SuperGround, TL-Easy, 29x2.40", ADDIX SpeedGrip |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Wicked Will Evo, SuperGround, TL-Easy, 29x2.40", ADDIX SpeedGrip |
| Velikost: | 17.5" (M), 19" (L), 21" (XL), 15.5" (S) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 13.05 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
