SUPERIOR XF 6.6 DC - Matte Green Grey
Kód: 8592842208925
89 990 Kč
89 990 Kč
89 990 Kč
Detailní popis produktu
The XF 6.6 DC is a new aluminium trail bike with a frame designed for challenging descents and long rides, offering excellent geometry even on climbs. The high-quality reinforced aluminium frame is lightweight and durable, making it ideal for any terrain. The bike features a RockShox Pike fork with 130 mm of travel and a RockShox Deluxe rear shock for great performance on tough descents. The lightweight WTB KOM Light wheelset adds dynamic acceleration, while the Shimano XT/SLX drivetrain ensures smooth and reliable shifting on every ride.Velikost: 19" (L)
Barva: Matte Green GreyWEIGHT: BASE INFO: 13.95 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 120 Kg
FRAME: FRAMESET: SU-02-02, Alu X6 Ultimate MTB Trail SU-02.2, Advanced Geometry Travel 130 mm, Integrated Cable Routing, BB92, 3D alloy one pice link, Alloy swingarm, SR dropout, Boost 12x148 mm, Inner cable routing, Dropped seat post ready.
SUSPENSION FORK: FRAMESET: RockShox PIKE Select Charger RC, Tapered, DebonAir+, 15x110mm axle, 140mm travel
REAR SHOCK: FRAMESET: RockShox Deluxe Select+ RT, size 190x45mm
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-1305, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150°
REAR AXLE: FRAMESET: SB01, TA12x175.5, M12xP1.0x14.5mm, Black
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8100, Shadow Plus Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8200, 34T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8220, 4 piston, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8220, 4 piston, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm
HUB FRONT : WHEELS: SHIMANO HB-TC500-15-B, 32H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE
RIM FRONT: WHEELS: STARS R27-1M, Tubeless, 32H
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Wicked Will Performance, 29x2.40", ADDIX
HUB REAR: WHEELS: SHIMANO FH-TC500-MS-B, 32H, CL, 12X148mm, THRU Type AXLE
RIM REAR: WHEELS: STARS R27-1M, Tubeless, 32H
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Wicked Will Performance, 29x2.40", ADDIX
SPOKES: WHEELS: SAPIM Leader, Stainless Black
NIPPLES: WHEELS: SAPIM, Alloy
STEM: COCKPIT: ONE ICR, Alloy, 35mm, 0°
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, 35mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
SADDLE: PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy
SEATPOST LEVER: PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever
SEATPOST: PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black
Velikost: 17.5" (M)
Barva: Matte Green Grey
Velikost: 15.5" (S)
Barva: Matte Green Grey
Velikost: 21" (XL)
Barva: Matte Green Grey
Doplňkové parametry
| Kategorie: | MTB ODPRUŽENÁ |
|---|---|
| Barva: | Matte Green Grey |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8220, 4 piston, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO XT M8220, 4 piston, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT FC-M8200, 34T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 3 For rough Off-Road riding and jumps less than 60cm |
| FRAME: | FRAMESET: SU-02-02, Alu X6 Ultimate MTB Trail SU-02.2, Advanced Geometry Travel 130 mm, Integrated Cable Routing, BB92, 3D alloy |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, 35mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AZX-1305, ICR, ZS56/28.6 - ZS56/40, BlockLock 150° |
| HUB FRONT: | WHEELS: SHIMANO HB-TC500-15-B, 32H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE |
| HUB REAR: | WHEELS: SHIMANO FH-TC500-MS-B, 32H, CL, 12X148mm, THRU Type AXLE |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 MTB bicycles |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 120 Kg |
| NIPPLES: | WHEELS: SAPIM, Alloy |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB01, TA12x175.5, M12xP1.0x14.5mm, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO XT RD-M8100, Shadow Plus Design |
| REAR SHOCK: | FRAMESET: RockShox Deluxe Select+ RT, size 190x45mm |
| RIM FRONT: | WHEELS: STARS R27-1M, Tubeless, 32H |
| RIM REAR: | WHEELS: STARS R27-1M, Tubeless, 32H |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT64, 180mm |
| SADDLE: | PARTS: Fizi:k Ridon X5, Alloy |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Sport Dropper Post, Alloy, 30.9mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-080A, 34.9mm, Black |
| SEATPOST LEVER: | PARTS: SHIMANO SL-MT500-L, Seat post lever |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX SL-M7100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed |
| SPOKES: | WHEELS: SAPIM Leader, Stainless Black |
| STEM: | COCKPIT: ONE ICR, Alloy, 35mm, 0° |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: RockShox PIKE Select Charger RC, Tapered, DebonAir+, 15x110mm axle, 140mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Wicked Will Performance, 29x2.40", ADDIX |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Wicked Will Performance, 29x2.40", ADDIX |
| Velikost: | 17.5" (M), 19" (L), 21" (XL), 15.5" (S) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 13.95 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
