SUPERIOR TEAM 27.7 - Gloss Brushed Alu / Red
Kód: 8592842218641Detailní popis produktu
The Superior TEAM 27.7 is a top-level junior mountain bike with a new lightweight X6 Ultralite frame, delivering adult-level performance in a kid-friendly size and offering confident handling on any terrain. Thanks to the improved junior-focused ergonomics – shorter cranks, narrower cockpit, easy-reach levers and smooth shifting – young riders pedal, brake and control the bike much more comfortably. With a RockShox Judy fork, Shimano Deore/SLX 1×12 drivetrain and powerful hydraulic brakes, the TEAM 27.7 is the perfect choice for kids ready to grow into a real MTB.Velikost: 13" (XS)
Barva: Gloss Brushed Alu / RedWEIGHT: BASE INFO: 11.90 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 Young Adult
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 2 For on and Off-Road riding and drops less than 15cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 75 kg
FRAME: FRAMESET: Alu X6 Ultralite, Race Geometry, Integrated Cable Routing, BB92, SR dropout, Boost Thru axle 148x12mm, Inner cable routing.
SUSPENSION FORK: FRAMESET: RockShox Judy Silver TK R, Tapered, SoloAir, 15x110mm axle, 100mm travel
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm
HEADSET: FRAMESET: ACROS AZX-212 R5, ZS44/28.6 - ZS56/40
REAR AXLE: FRAMESET: SB02, TA12x171.5, M12xP1.0x14.5mm, Black
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SL-M6100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO SLX RD-M7100, Shadow Plus Design
CRANKSET: DRIVETRAIN: ONE Race, Alloy, 152mm, 32T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T
CHAIN: DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT30, 160mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT30, 160mm
HUB FRONT : WHEELS: SHIMANO HB-MT410-B, 28H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE
RIM FRONT: WHEELS: STARS J25DB, Tubeless, 28H
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Racing Ray Performance, TwinSkin, TL-Ready, 27.5x2.25", ADDIX
HUB REAR: WHEELS: SHIMANO FH-TC500-MS, 28H, CL, 12X142mm, THRU Type AXLE
RIM REAR: WHEELS: STARS J25DB, Tubeless, 28H
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Racing Ralph Performance, TwinSkin, TL-Ready, 27.5x2.25", ADDIX
SPOKES: WHEELS: SAPIM Laser/Race, Stainless Black
NIPPLES: WHEELS: SAPIM, Brass
STEM: COCKPIT: ONE, Alloy, 31,8mm, +3°
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, back sweep 9°, 31.8mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Sport, Lock-On
SADDLE: PARTS: Selle Royal Mini Vivo
SEATPOST: PARTS: ONE Race, Carbon, 27.2mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-610, 31.8mm, with Quick Release level, Black
Velikost: 15.5" (S)
Barva: Gloss Brushed Alu / Red
Doplňkové parametry
| Kategorie: | KOLA 26-27" |
|---|---|
| Barva: | Gloss Brushed Alu / Red |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: SHIMANO BB-MT500PA, PressFit, shell 41x92mm |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO MT410, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CS-M6100, 12-speed, 10-51T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: ONE Race, Alloy, 152mm, 32T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 2 For on and Off-Road riding and drops less than 15cm |
| FRAME: | FRAMESET: Alu X6 Ultralite, Race Geometry, Integrated Cable Routing, BB92, SR dropout, Boost Thru axle 148x12mm, Inner cable rou |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Sport, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Alloy, 12mm rise, back sweep 9°, 31.8mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ACROS AZX-212 R5, ZS44/28.6 - ZS56/40 |
| HUB FRONT: | WHEELS: SHIMANO HB-MT410-B, 28H, CL, 15x110mm, THRU Type AXLE |
| HUB REAR: | WHEELS: SHIMANO FH-TC500-MS, 28H, CL, 12X142mm, THRU Type AXLE |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE CN-M6100 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 Young Adult |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 75 kg |
| NIPPLES: | WHEELS: SAPIM, Brass |
| REAR AXLE: | FRAMESET: SB02, TA12x171.5, M12xP1.0x14.5mm, Black |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO SLX RD-M7100, Shadow Plus Design |
| RIM FRONT: | WHEELS: STARS J25DB, Tubeless, 28H |
| RIM REAR: | WHEELS: STARS J25DB, Tubeless, 28H |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT30, 160mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: SHIMANO SM-RT30, 160mm |
| SADDLE: | PARTS: Selle Royal Mini Vivo |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Race, Carbon, 27.2mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-610, 31.8mm, with Quick Release level, Black |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO DEORE SL-M6100-IR, RAPIDFIRE Plus, 12-speed |
| SPOKES: | WHEELS: SAPIM Laser/Race, Stainless Black |
| STEM: | COCKPIT: ONE, Alloy, 31,8mm, +3° |
| SUSPENSION FORK: | FRAMESET: RockShox Judy Silver TK R, Tapered, SoloAir, 15x110mm axle, 100mm travel |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Racing Ray Performance, TwinSkin, TL-Ready, 27.5x2.25", ADDIX |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Racing Ralph Performance, TwinSkin, TL-Ready, 27.5x2.25", ADDIX |
| Velikost: | 15.5" (S), 13" (XS) |
| WEIGHT: | BASE INFO: 11.90 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
