SUPERIOR F.L.Y. 24 - Matte Teal
Kód: 8592842217361Detailní popis produktu
The Superior F.L.Y. 24 is a lightweight, playful junior bike built for kids who want to ride faster and develop their skills with confidence. Its junior-specific aluminium frame, rigid fork and ergonomic components make steering, braking and pedalling easier — the bike responds quickly and gives children great control. With smooth Shimano 1×8 shifting and child-friendly hydraulic brakes, the F.L.Y. 24 is the perfect choice for young riders wanting a light bike that feels easy and inspiring to ride.Velikost: 11"
Barva: Matte TealWEIGHT: BASE INFO: 9.20 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 Young Adult
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 2 For on and Off-Road riding and drops less than 15cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 60 kg
FRAME: FRAMESET: Alu 6061 T6 Double Butted, Advanced Junior Geometry, 1xOptimized, BB BSA, Inner cable routing, Disc Brake Flat mount
FORK: FRAMESET: Alloy 6061 T6, Advanced Junior, Disc Brake Flat mount
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: Thun Topaz, BSA
HEADSET: FRAMESET: ONE CH919TBW, 1-1/8
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: SHIMANO SL-M315-8R, RAPIDFIRE Plus, 8-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO ACERA RD-M3020
CRANKSET: DRIVETRAIN: ONE Sport, Alloy, Narrow/Wide, 127mm, 28T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO CS-HG31, 8-speed, 11-34T
CHAIN: DRIVETRAIN: KMC Z8.3
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: Alhonga HJ-372F, hydraulic disc brake
ROTOR FRONT: BRAKING SYSTEM: Alhonga, 140mm
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: Alhonga HJ-372F, hydraulic disc brake
ROTOR REAR: BRAKING SYSTEM: Alhonga, 140mm
HUB FRONT : WHEELS: ONE Sport, 20H, Disc, M9x100mm, QR Type
RIM FRONT: WHEELS: STARS J20S, Disc, 20H
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe Billy Bonkers Performance, 24x2.00", ADDIX
HUB REAR: WHEELS: ONE Sport, 20H, CL, M10x135, QR Type
RIM REAR: WHEELS: STARS J20S, Disc, 20H
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe Billy Bonkers Performance, 24x2.00", ADDIX
SPOKES: WHEELS: SAPIM Galvanized Black
NIPPLES: WHEELS: SAPIM, Brass
STEM: COCKPIT: ONE, Alloy, 25.4mm
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Alloy, 25mm rise, 25.4mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Kids, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Kids, Lock-On
SADDLE: PARTS: Selle Royal Explora Junior 24"
SEATPOST: PARTS: ONE Sport, Alloy, 27.2mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-610, 31.8mm, with Quick Release level, Black
PEDALS: PARTS: VP Components VPE-229, Junior Platform Pedals
Doplňkové parametry
| Kategorie: | KOLA 24" |
|---|---|
| EAN: | 8592842217361 |
| Barva: | Matte Teal |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: Thun Topaz, BSA |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: Alhonga HJ-372F, hydraulic disc brake |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: Alhonga HJ-372F, hydraulic disc brake |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO CS-HG31, 8-speed, 11-34T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: ONE Sport, Alloy, Narrow/Wide, 127mm, 28T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 2 For on and Off-Road riding and drops less than 15cm |
| FORK: | FRAMESET: Alloy 6061 T6, Advanced Junior, Disc Brake Flat mount |
| FRAME: | FRAMESET: Alu 6061 T6 Double Butted, Advanced Junior Geometry, 1xOptimized, BB BSA, Inner cable routing, Disc Brake Flat mount |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Kids, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Kids, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Alloy, 25mm rise, 25.4mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ONE CH919TBW, 1-1/8 |
| HUB FRONT: | WHEELS: ONE Sport, 20H, Disc, M9x100mm, QR Type |
| HUB REAR: | WHEELS: ONE Sport, 20H, CL, M10x135, QR Type |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: KMC Z8.3 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 Young Adult |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 60 kg |
| NIPPLES: | WHEELS: SAPIM, Brass |
| PEDALS: | PARTS: VP Components VPE-229, Junior Platform Pedals |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO ACERA RD-M3020 |
| RIM FRONT: | WHEELS: STARS J20S, Disc, 20H |
| RIM REAR: | WHEELS: STARS J20S, Disc, 20H |
| ROTOR FRONT: | BRAKING SYSTEM: Alhonga, 140mm |
| ROTOR REAR: | BRAKING SYSTEM: Alhonga, 140mm |
| SADDLE: | PARTS: Selle Royal Explora Junior 24" |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Sport, Alloy, 27.2mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-610, 31.8mm, with Quick Release level, Black |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: SHIMANO SL-M315-8R, RAPIDFIRE Plus, 8-speed |
| SPOKES: | WHEELS: SAPIM Galvanized Black |
| STEM: | COCKPIT: ONE, Alloy, 25.4mm |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe Billy Bonkers Performance, 24x2.00", ADDIX |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe Billy Bonkers Performance, 24x2.00", ADDIX |
| Velikost: | 11" |
| WEIGHT: | BASE INFO: 9.20 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
