SUPERIOR F.L.Y. 20 VB - Gloss Purple
Kód: 8592842217965Detailní popis produktu
The Superior F.L.Y. 20 VB is an exceptionally lightweight kids’ bike, making every start, pedal stroke and turn easier thanks to its smart junior geometry. Short cranks, narrow handlebars and easy-reach brake levers help young riders steer, shift and brake with confidence. With simple 1×7 shifting and reliable Tektro V-brakes, the F.L.Y. 20 VB is the perfect choice for kids who want a light, playful bike for everyday riding.Velikost: 9"
Barva: Gloss PurpleWEIGHT: BASE INFO: 7.95 kg
ISO norm: ISO and EN norm: ISO 4210-2 Young Adult
EN norm: ISO and EN norm: EN17406 Condition 2 For on and Off-Road riding and drops less than 15cm
LOAD CAPACITY: ISO and EN norm: 45 kg
FRAME: FRAMESET: Alu 6061 T6 Double Butted, Advanced Junior Geometry, 1xOptimized, BB BSA, Inner cable routing, V-Brake mount
FORK: FRAMESET: Alloy 6061 T6, Advanced Junior, V-Brake
BOTTOM BRACKET: FRAMESET: Thun Topaz, BSA
HEADSET: FRAMESET: ONE CH919TBW, 1-1/8
SHIFTERS RIGHT: DRIVETRAIN: microSHIFT TS39-7R, ThumpTap, 7-speed
REAR DERAILLEUR: DRIVETRAIN: SHIMANO TOURNEY RD-TY200
CRANKSET: DRIVETRAIN: ONE Sport, Alloy, Narrow/Wide, 110mm, 28T
CASSETTE: DRIVETRAIN: SHIMANO CS-HG200, 7-speed, 12-32T
CHAIN: DRIVETRAIN: KMC Z8.3
BRAKE FRONT: BRAKING SYSTEM: Tektro, V-Brake, Alloy
BRAKE REAR: BRAKING SYSTEM: Tektro, V-Brake, Alloy
HUB FRONT : WHEELS: ONE Sport, 20H, M9x100mm, QR Type
RIM FRONT: WHEELS: STARS J19SZ, 20H
TIRE FRONT: WHEELS: Schwalbe CX Comp, KevlarGuard, 20x1.75", Reflective tape
HUB REAR: WHEELS: ONE Sport, 20H, M10x130, QR Type
RIM REAR: WHEELS: STARS J19SZ, 20H
TIRE REAR: WHEELS: Schwalbe CX Comp, KevlarGuard, 20x1.75", Reflective tape
SPOKES: WHEELS: SAPIM Galvanized Black
NIPPLES: WHEELS: SAPIM, Brass
STEM: COCKPIT: ONE, Alloy, 25.4mm
HANDLEBAR: COCKPIT: ONE Alloy, 25mm rise, 25.4mm
GRIPS LEFT: COCKPIT: ONE Kids, Lock-On
GRIPS RIGHT: COCKPIT: ONE Kids, Lock-On
SADDLE: PARTS: Selle Royal Explora Junior 20"
SEATPOST: PARTS: ONE Sport, Alloy, 27.2mm
SEATPOST CLAMP: PARTS: ONE CC-610, 31.8mm, with Quick Release level, Black
PEDALS: PARTS: VP Components VPE-229, Junior Platform Pedals
Doplňkové parametry
| Kategorie: | KOLA 20" |
|---|---|
| EAN: | 8592842217965 |
| Barva: | Gloss Purple |
| BOTTOM BRACKET: | FRAMESET: Thun Topaz, BSA |
| BRAKE FRONT: | BRAKING SYSTEM: Tektro, V-Brake, Alloy |
| BRAKE REAR: | BRAKING SYSTEM: Tektro, V-Brake, Alloy |
| CASSETTE: | DRIVETRAIN: SHIMANO CS-HG200, 7-speed, 12-32T |
| CRANKSET: | DRIVETRAIN: ONE Sport, Alloy, Narrow/Wide, 110mm, 28T |
| EN norm: | ISO and EN norm: EN17406 Condition 2 For on and Off-Road riding and drops less than 15cm |
| FORK: | FRAMESET: Alloy 6061 T6, Advanced Junior, V-Brake |
| FRAME: | FRAMESET: Alu 6061 T6 Double Butted, Advanced Junior Geometry, 1xOptimized, BB BSA, Inner cable routing, V-Brake mount |
| GRIPS LEFT: | COCKPIT: ONE Kids, Lock-On |
| GRIPS RIGHT: | COCKPIT: ONE Kids, Lock-On |
| HANDLEBAR: | COCKPIT: ONE Alloy, 25mm rise, 25.4mm |
| HEADSET: | FRAMESET: ONE CH919TBW, 1-1/8 |
| HUB FRONT: | WHEELS: ONE Sport, 20H, M9x100mm, QR Type |
| HUB REAR: | WHEELS: ONE Sport, 20H, M10x130, QR Type |
| CHAIN: | DRIVETRAIN: KMC Z8.3 |
| ISO norm: | ISO and EN norm: ISO 4210-2 Young Adult |
| LOAD CAPACITY: | ISO and EN norm: 45 kg |
| NIPPLES: | WHEELS: SAPIM, Brass |
| PEDALS: | PARTS: VP Components VPE-229, Junior Platform Pedals |
| REAR DERAILLEUR: | DRIVETRAIN: SHIMANO TOURNEY RD-TY200 |
| RIM FRONT: | WHEELS: STARS J19SZ, 20H |
| RIM REAR: | WHEELS: STARS J19SZ, 20H |
| SADDLE: | PARTS: Selle Royal Explora Junior 20" |
| SEATPOST: | PARTS: ONE Sport, Alloy, 27.2mm |
| SEATPOST CLAMP: | PARTS: ONE CC-610, 31.8mm, with Quick Release level, Black |
| SHIFTERS RIGHT: | DRIVETRAIN: microSHIFT TS39-7R, ThumpTap, 7-speed |
| SPOKES: | WHEELS: SAPIM Galvanized Black |
| STEM: | COCKPIT: ONE, Alloy, 25.4mm |
| TIRE FRONT: | WHEELS: Schwalbe CX Comp, KevlarGuard, 20x1.75", Reflective tape |
| TIRE REAR: | WHEELS: Schwalbe CX Comp, KevlarGuard, 20x1.75", Reflective tape |
| Velikost: | 9" |
| WEIGHT: | BASE INFO: 7.95 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Přidat komentář
